Popelová jáma, stavebnice, TT

Kód: TR003TT
Značka: Třmínek
545 Kč –8 %
popelTT
545 Kč –8 % 499 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
30.4.2019

Stavebnice v měřítku TT.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Stavebnice z mosazného plechu.

Předlohou stavebnice je popelová jáma, která se v době parního provozu nacházela v kažém větším lokomotivním depu našich drah. Přehlohou se stala popelová jáma, která v době tvorby model zůstava zachována v železničním depu Lovosice - dnes již zrušeném. V této nebo podobné podobě ji však bylo možné spatřit i na jiných místech naší železniční sítě.

  Ze stavebnice lze sestavit popelovou jámu, sloužící k vysypávání popela z popelníků parních lokomotiv. Při požití kovových roštů, které se umisťují na horní hranu jámy, ji lze použít i jako odkalovací jámu. Odkalování probíhalo tak, že zatopená parní lokomotiva s tlakem v kotli otevřela nad odkalovací jámou odkalovací ventil na  spodku kotle. Tím pod tlakem došlo k prudkému vypuštění usazeného kotelního kalu ve spodní části kotle. Ke zmírnění tlaku vypouštěné vody s kalem sloužily právě kovové odkalovací rošty, které prudký vodní proud tříštily. Pozor ! - odkalovat se nesmělo do popela.   

 Popelová jáma byla ve skutečnosti tvořena betonovou vyspádovanou a odkanalizovanou jámou umístěnou uvnitř koleje mezi kolejnicemi. Ty byly na bocích jámy upevněny na podélně umístěných dřevěných trámech - železničních pražcích. I v modelu jsou kolejnice (nejsou součástí) připevněny individuálními podkladnicemi na dřevěné liště. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Ostatní traťové doplňky
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: