Stavba nádraží Mladeč

Je tu nový rok 2018 a jak ho nejlépe začít? Ještě před Vánoce jsme sobě i Vám našim zákazníkům slibovali kolejiště. A tak začneme hned začátkem roku tvořit a dávat Vám postupně rady i informace, které Vám pomůžou třeba i ve Vašich začátcích modelování. Zkušenějším modelářům snad pro změnu nabídneme ukázku naší tvorby.

Do rukou se nám dostala stavebnice malého nádraží Mladeč, kterou použijeme pro naši modulovou železnici.

36789_326__vyr_325Mladec-1

Obrázek č. 1 - produktová fotografie 

Musím říci, že na modelování této stavebnice v měřítku TT jsem se celkem těšil. Po rozbalení vidíme díly v průhledném zip sáčku, které jsou již vyráběny v barvách nádraží. Při sestavení nádraží nebudeme používat barvy a uvidíme jakého dojmu dosáhneme.

 1

Obrázek č. 2 - balení nádraží

Tak a jdeme stavět! Základ stavebnice tvoří probarvené stěny budovy ve žlutém provedení (obrázek č. 3). V tomtéž provedení je i díl, který imituje dlažbu verandy. Než začnete stavět základ kolejiště připravte si díly pro okna a dveře (obrázek č. 4- 6). Jelikož model stavím po delší době tak mě stavba nadchla, že jsem občas některé postupy a díly zapomněl nafotit. V tomto případě není vyfocen díl pro "zasklení" oken (čirá folie). Jakmile vyříznete okna a dveře nachystáte si folii a vše to slepíte, můžete pokračovat ve vyříznutí dílu č. 4 (obrázek č. 4 a 5). Tyto díly můžete a nemusíte použít slouží k přichycení oken a dveří já jsem je osobně nepoužil a okna vsadil do základních dílů. Proč? protože mám s nádražím další plány a před umístěním na kolejiště dojde ještě k malé úpravě (otevřená okna a i patina). Díly nádraží, kde jsou již vsazeny díly vidíte na obrázku č.7. Pro lepší pochopení začátku stavby jsem zvolil číslování, kde díl s č. 1 tvoří hlavní část budovy. U tohoto dílu je důležité správné umístění částí, kde přední (strana ke kolejím) je díl pouze s oknem a při tomto pohledu bude vlevo díl se zářezy. Pokud máme slepenou hlavní část budovy dolepíme i boční část. Jen si dejte pozor na umístění dílů a vchodu do čekárny.

Máte hotovo nebo chcete vidět více? mrkněte na obrázek č. 8 a dále.

2

Obrázek č. 3 - základní stěny nádraží

 

 

3

Obrázek č.4 - okna s dveře

4

Obrázek č. 5 - vnitřní stěny a vnější díly

5.

Obrázek č. 6 - vnitřní stěny

6

Obrázek č. 7 - základní stěny s okny a dveřmi (po "zasklení")

7

Obrázek č. 8 - sestaven základ nádraží

Jakmile je hotov základ modelu podívejte se níže na obrázek č. 9. Na něm jsou umístěny "ozdoby" nádraží. Díly vyřízneme a hrany pravítkem nařízneme. Před nalepením ohneme, abychom zjistily pravidelný tvar rohu. A výsledek? fotka č.10! Jak jsem dříve psal zapomněl jsem nafotit díl podezdívky. Jedná se o kartonový pásek s imitací kamene. V tomto případě doporučuji proměřit strany a nožem na něm naznačit hrany. Výsledek můžete vidět na fotce č. 10.

8

Obrázek č. 9 - ozdoby oken, dveří a zvýraznění rohů

9

Obrázek č. 10 - detaily budovy

Hlavní část již máme nachystanou. Na řadě je střecha! Díly vazby jsme si nachystali (obrázek č. 11) a teď jen poskládat střechu (brázek č. 11). Před nalepením dekorovaného dílu střechy nalepíme karton (díl není vyfocen) a na něj se teprve nalepíme finální díl tedy dekorovaný díl tak jak je na obrázku č. 13. Karton střechy, který bude částečně překrývat střecha čekárny je nutné naměřit a částečně oříznout. U nalepení dekoru střechy není této upravy potom třeba.

Částečně hotovo? Ano (obrázek č. 13) , teď už jen veranda a doplňky na střechu.

10

Obrázek. č. 11 - díly: vazbu a hřeben vazby

11

Obrázek č. 12 - sestavení vazby

13

Obrázek č 13. - setavená střecha

Díly verandy (obrázek č. 14) si nachystáme a nalepíme dle předlohy (obrázek č. 15). Tak a největší část je hotova! Jak jsem už dříve psal tak ke konci už jsem byl do stavby tak zabrán, díly komínů jsem zapomněl zdokumentovat a nafotit, ale výsledek dle mě stojí za to (obrázek č. 16 a 17). Finální fotky můžete vidět níže.

Budu jen rád pokud Vám tento návod pomohl při modelávání Vašeho kolejiště nebo aspoň dal typ na stavbu dalších částí.

Tento model i jiné modely u nás můžete zakoupit v měřítku TT ZDE  a pro měřítko H0 ZDE

Máte k modelu dotaz? Napište nám: obchod@modelarskysvet.cz 

mladeč 111

Obrázek č. 14 

mladeč 13

Obrázek č. 15

mladeč 1

Obrázek č. 16 - hotové nádraží - pohled od silnice

mladeč hotovo 2

Obrázek č. 17 - hotové nádraží - pohled od kolejí