Lámete si hlavu s měřítkem? (TT nebo H0, Z a N)

Uvažujete nad svou vlastní modelovou železnicí nebo se jen nevyznáte v modelových měřítcích železnice? Pokud ano, tak právě pro vás píšu tento článek.

Máte-li pouze konkrétní nápad a nevíte, které měřítko je pro vás vhodné, podívejte se nejprve po nabídce určitých modelů. Menší měřítka (N 1:160) oceníte v menších bytech či prostorách, ale mají omezenou nabídku lokomotiv, vagonů a dalšího příslušenství.

Čeští modeláři preferují hlavně měřítka TT (1:120) a H0 (1:87), pro které je dostupná spousta modelů dle českých předloh.

Trošku povídání o měřítcích z mé praxe modeláře a prodejce:

Měřítko Z (1:220) rozchod kolejí 6,5 mm - Měřítko Z je opravdu malé a podle toho vypadá nabídka. V Česku bych řekl pomalu nedostupné a momentálně neznám obchod, který modely v tomto měřítku nabízí.

Měřítko N (1:160) rozchod kolejí 9 mm – je o něco populárnější než předchozí měřítko a nabídka o něco bohatší. V sortimentu některých obchodů můžete nalézt elektrické i dieselové lokomotivy dokonce i podle českých předloh. Nabídka je však oproti populárnějším měřítkům značně omezena, a pokud se občas podíváte do železničního obchodu na jiné modely v TT nebo HO, mohli byste své volby později litovat.

Měřítko TT (1:120) rozchod kolejí 12 mm – pro nás je srdcovou záležitostí a volbou číslo 1. V tomto měřítku modeluje tým našeho obchodu Modelarskysvet.cz, tudíž se snažíme nabízet v něm co nejvíce modelů. Výběr je opravdu veliký a vy tak máte možnost modelovat železnici, město, továrny a spoustu dalšího, na co pomyslíte. Jedná se o menší měřítko, které se vleze na panel a může se zasunout pod postel bez nutnosti větších úprav nebo rozložení. Zde je malá ochutnávka co si u nás můžete pořídit: nádražní budovy, doplňky, vagony, modely aut, modely krajiny.

Měřítko H0 (1:87) rozchod kolejí 16,5 mm – asi nejpopulárnější měřítko v ČR, i když občas slyším, že TT je stejně „nej“, ale to už je na posouzení nezávislého oka. Pro měřítko H0 platí to stejné jako pro měřítko TT. Nejlepší je si projít nabídku modelů a zvážit zda máte dostatek místa. Třeba mrkněte i do našeho obchodu: : nádražní budovy, doplňky, vagony, modely aut, modely krajiny) a pak už si stačí jen vybrat dle svého gusta.

Pořád váháte? Máte dotazy nebo se s námi chcete podělit o Vaše zkušenosti?? Neváhejte a napište nám: obchod@modelarskysvet.cz

Modelaření nás baví a proto jsme tu pro Vás!